Як, де і за скільки можна модернізувати свій будинок?

За даними опитувань Національної ради реформ, майже третина українців не проводила жодних робіт для підвищення енергоефективності житла. При цьому 62% з них планують це зробити. Такий показник цілком прогнозований, адже за кілька останніх років тарифи зросли більш ніж удвічі.

Де взяти гроші

В Україні діє кілька державних і недержавних програм, які нададуть фінансову допомогу і консультації.

Найвідоміша державна програма — “Теплі кредити”. Вона стартувала у жовтні 2014 року і показує хороші результати. “Середня окупність проектів становить 24
Держава пропонує три фінансові продукти, які різняться сумою позики, терміном та умовами кредитування. Громадянам відшкодовується до 40% тіла позики (субсидіантам до 70%). Разом з “Теплими кредитами” працюють місцеві програми.

Якщо ж фантазія та фінансові можливості обмежені, можна звернутися за допомогою до проекту IQenergy і спробувати альтернативні джерела енергії.
Проект IQenergy втілює Європейський банк реконструкції та розвитку з червня 2016 року. Він уже видав понад 200 кредитів на більш ніж 4 млн грн. Здебільшого українці брали позики обсягом 20 тис грн під 19,99% річних.

Після отримання кредиту можна звернутися до банків-партнерів програми — Укрсиббанку, “ОТП банку” та Мегабанку — та отримати заохочувальні платежі: до 20% від загальної вартості інвестицій для фізичних осіб та до 35% — для ОСББ.

Варто врахувати, що ЄБРР не може нав’язувати умови кредитування банкам-учасникам, тому у різних фінансових установах вони різні.

Як провести модернізацію

Мешканцям приватних будинків пощастило, бо для проведення комплексних заходів у багатоповерхівці необхідна згода двох третин жителів. Громадянам, що живуть у квартирах, доведеться залучатися підтримкою сусідів.

Якщо останнє не вдалося, не варто поспішати робити щось самотужки. Утеплення стін однієї окремої квартири спричиняє різницю температур в стіні будівлі, що посилить фізичні процеси і вкоротить термін її експлуатації.

Для участі у державній програмі необхідно виплатити борги за ЖКП, інакше компенсації не будуть надані. Також потрібен енергетичний аудит. Завдяки йому можна визначити, скільки і де енергії втрачається, і які заходи треба проводити.

Для цього можна запросити експерта або скористатися послугою IQenergy “Калькулятор енергоефективності”. Так можна самотужки порахувати енергетичні втрати та потенційну економію, але з планом дій розібратися навряд чи вийде.

Якщо прийнято рішення скористатися фінансовою допомогою, обидва проекти при виконанні робіт допоможуть консультацією. Вони нададуть перелік сертифікованих компаній, які реалізують обладнання, та порадять матеріали. Наприклад, у списку IQenergy відповідних компаній — понад 400, позицій обладнання — 2 250.

Який очікувати ефект

Щоб не говорити абстрактно, можна розглянути досвід учасників проектів. Здебільшого вони обирали утеплення стін, заміну вікон, котлів або радіаторів.
Як показали опитування позичальників “теплих кредитів”, майже всі з них були задоволені результатами, 70% досягли економії, а 80% відчули підвищення комфорту. Примітно, що ціни на модернізовану власність виросли в середньому на 25%. Не дивно, що 95% учасників висловили бажання взяти позику повторно.

“Своїми силами ми почали утеплення ще у 2012 році. Проте шубу треба купувати цілою, а не дошивати потім рукави, тому я вмовила власників узяти кредит. Звучить “кредит”, хоча насправді це допомога.

У березні ми поставили індивідуальний тепловий пункт — ІТП. За десять днів роботи економія становила 20%, маємо 60-70% компенсації за встановлення ІТП.
Харків’янам опалення квадратного метра коштує 30 грн, нам — 12. Власники приходять і кажуть, що нарешті живуть у теплому домі. Вперше за 20 років”, — розповідає голова правління ОСББ “Альма-матер”, Харків, Юлія Самойлова.

“Над проектом працюємо рік. Позику брали на п’ять років, однак уже її повертаємо. Замінили вікна і тепловий лічильник, модернізували освітлення. Раніше за освітлення платили 800 грн, тепер — 150-200 грн. Нині беремо новий кредит”, — каже голова правління ОСББ “Берегиня”, Львів, Олександра Слободянко.

Можна й без позики

Якщо навіть вигідні умови кредитування не заохочують інвестувати в енергетичну модернізацію, варто вчитися заощаджувати.

Більшість громадян не знають, що на кухні не можна розташовувати плиту поруч з холодильником. Якщо температура повітря навколо останнього перевищуватиме 30 градусів, він почне споживати удвічі більше електроенергії.

Саму побутову техніку люди часто вибирають неуважно, хоча вона може заощадити до 70% електроенергії. Упізнати таку можна за класом енергоспоживання: при покупці варто вибирати техніку з показником А+ і вище.

Таких дрібниць є чимало. Українці повинні вчитися жити ощадливо. Це збереже гроші та підвищить рівень комфорту.

Recent News

News Archive