Відбулася 1-а Всеукраїнська конференція «Енергоефективність та енергозбереження в освітніх закладах: нові виклики та можливості»

На сьогоднішній день в освітній сфері України досить гостро постає проблема неефективного використання енергоресурсів, що в свою чергу призводить до неможливості забезпечення належних умов комфорту в освітніх закладах при надмірних видатках на енергоносії з місцевих бюджетів. Тому необхідною умовою скорочення енергоспоживання освітніх будівель є залучення представників управлінь освіти і науки місцевого, районного та державного рівнів, а також керівників освітніх закладів, до руху в сфері енергоефективності та енергозбереження.

Саме вирішенню цього питання була присвячена перша Всеукраїнська конференція-семінар “Енергоефектівність та енергозбереження у освітніх закладах:  нові виклики та можливості”, організована Міністерством освіти та науки України, громадською організацією “Школа енергоефективності” та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді, яка відбулася 4-5 листопада 2015 року у місті Києві.

У роботі конференції загалом взяли участь близько 300 представників освітянської сфери з усіх куточків країни. Також до роботи долучилися представники Міністерства освіти та науки України, Міністерства фінансів України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Держенергоефективності України, міжнародних організацій (ЄБРР, НЕФКО, GIZ, USAID), Всеукраїнської Асоціації енергоаудиторів України, КП “ЕСКО”, банківських установ (Укргазбанк, Ощадбанк), компаній-виробників енергоефективного обладнання (Danfoss, Henkel, СЕМПАЛ, Viessmann), відповідальні за енергоефективність та освіту представники органів місцевого самоврядування.

Особливу увагу на конференції було приділено розгляду існуючих можливостей щодо реалізації енергоефективного потенціалу в освітніх закладах та практичним рекомендаціям щодо фінансування енергоефективних заходів.

Наразі  на державному рівні вже створені дієві механізми фінансової підтримки, спрямовані на впровадження енергоефективних заходів.Перш за все, мова йде про можливість фінансування інвестиційних проектів за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, значну частину яких, в наступному році, планується спрямувати саме на реалізацію проектів з енергоефективності, про що й зазначила у своїй доповіді Олена Кучеренко, директор Департаменту з питань регіонального розвитку  Мінрегіону.

Окрім залучення коштів державного бюджету, на сьогоднішній день в Україні працюють різноманітні міжнародні донорські програми, які надають фінансову та технічну підтримку в сфері енергозбереження. Про можливості участі у таких проектах освітніх закладів розповіли представники ЄБРР, НЕФКО, GIZ та USAID.

Нові організаційно-правові можливості  для реалізації проектів енергоефективності у будівлях бюджетної сфери, зокрема на основі функціонування механізму енергосервісних договорів, та основні інституційні  бар’єри на шляху до їх успішного функціонування, представила Голова правління «Українського центру сприяння розвитку публічно-приватного партнерства» Ірина Запатріна.

Поміж технічних, фінансових та економічних аспектів впровадження енергоефективних проектів, важливим та актуальними є  питання пов’язані саме з практичною їх реалізацією. Своїм досвідом у даній сфері зі слухачами конференції поділилися   представники  КП «КиївЕСКО», Інституту місцевого розвитку та Київського центру енергоефективності.

Досвід впровадження новітніх енергоефективних технологій у будівлях бюджетної сфери представили відомі виробники енергоефективного обладнання (Danfoss, Henkel, СЕМПАЛ).

Слід відмітити, що до вирішення питань скорочення енергоспоживання  активно долучаються й вітчизняні фінансові установи. Перші вагомі кроки, в цьому напрямку роблять Укргазбанк та Ощадбанк, які презентували учасникам конференції діючі програми фінансування енергоефективних заходів в житлових будинках.

Крім того, організатори конференції приділили особливу увагу питанням формування у молоді нової енергоощадної моделі поведінки та презентували програми залучення учнівської молоді до проблем ощадного споживання енергоресурсів та екологічної культури.

За результатами роботи учасниками заходу були розроблені рекомендації щодо першочергових кроків, які необхідно здійснити для активізації діяльності з запровадження енергоефективних заходів та стимулювання енергозбереження у закладах освітньої сфери України.

Ми впевнені, що інформація та досвід, отримані учасниками конференції від провідних експертів, стануть у нагоді у подальшій розбудові сталого та сучасного енергозабезпечення освітянських закладів за рахунок потенціалу енергоефективності та проектів чистої енергії.

Recent News

News Archive